Najlacnejšie PZP

Životná úroveň a priemerné platy stúpajú. Ľudia sa tešia do chvíle, kým rovnako nestúpnu ceny v obchodoch a v iných oblastiach, za ktoré musíme platiť. To platí aj pre povinné zmluvné poistenie, ktoré je, ako už z názvu vyplýva, zákonom stanovené. Samozrejme, len pre toho, kto vlastní niektorý typ vozidla, ktoré musí byť poistené. A tak, väčšine z nás, neostáva nič iné, ako hľadať najlacnejšie PZP. V našom príspevku vám poradíme, ako sa čo najjednoduchšie a najrýchlejšie dopracujete k čo najlepším výsledkom.

Porovnávač na zistenie najlacnejšieho PZP

Ak hľadáme produkt, ktorý by nám vyhovoval a zároveň nás nepripravil o väčšinu platu, musíme sa pustiť do pátrania. Zisťovať rôzne ponuky po jednom ale môže byť veľmi zdĺhavé a únavné. Tak hľadáme spôsob, ktorý by nám ukázal, najlepšie všetky naše možnosti naraz. Takýto nástroj existuje aj v poisťovníckej oblasti – volá sa porovnávač. Dokáže spraviť porovnanie ponúk všetkých poisťovní, čím získate možnosť nájsť si najlacnejšie PZP na našom trhu. Na Slovensku sa oplatí odkazované porovnanie, kde nájdete všetko potrebné. Porovnávač je vlastne virtuálna elektronická kalkulačka, ktorá obsahuje ponuky rôznych poisťovní. Nejde teda len o najlacnejšie PZP, ale aj iné ponuky. Ako ale takéto porovnanie funguje?

Online kalkulačka na výpočet najlacnejšieho PZP

Hľadanie najlacnejšieho pzpPorovnávač resp. kalkulačka funguje na základe údajov nahratými jednotlivými spoločnosťami. Tento nástroj na adrese www.insuro.sk ich vie rozlíšiť a tak vie presne na váš typ vozidla vygenerovať presné poistné ponuky. O tom, že sú uvedené ceny správne a nehrozia vám žiadne ďalšie doplatky, svedčí aj fakt, že o pre vás zaujímavú ponuku môžete aj hneď požiadať. Tak si zabezpečíte, že sa výsledná cena nezmení. A to najlacnejšie možnosti na poistenie vozidla cez online kalkulačku a porovnanie ceny. Nezabúdajte, že podľa zákona, ktorý nájdete na webe NBS, je povinné!

Na internete môžete nájsť množstvo porovnávačov, ktoré sa môžu líšiť vo viacerých ohľadoch. Napr. porovnávajú možnosti len z niekoľkých poisťovní, slúžia len informatívne (teda si nemôžete o konkrétnu ponuku požiadať), týkajú sa len niektorých typov vozidiel, najmä osobných automobilov… Jednou z možností, ako si nájsť to najlacnejšie PZP online, je zvoliť si takú kalkulačku, ktorá má všetko, čo hľadáte. V úvode sme vám príklad takého elektronického nástroja uviedli.

Či si už teda chcete poistiť:

  • auto,
  • nákladné vozidlo,
  • ťažké / poľnohospodárske dopravné prostriedky,
  • motocykle,
  • vozíky,
  • návesy či prívesy,

všetko nájdete na jednom webe. Ktorý bol spomenutý vyššie. A čo je ešte lepšie, môžete si vybrať z množstva ponúk. Ak ale hľadáte lacné PZP, voľba nebude taká náročná.

Požiadajte priamo vo výsledkoch porovnania

Aby boli zobrazené výsledky presné, odporúčame vám si na pomoc pri vypisovaní formulára zobrať technický preukaz. Takisto si zistíte počet najazdených kilometrov daného vozidla. Najnovšie porovnávače obsahujú databázu motorových a nemotorových vozidiel s EČV. Takže stačí, ak zadáte evidenčné číslo vozidla (EČV) a technické parametre sa automaticky vyplnia. Dopíšete údaje, ktoré v systéme nie sú a formulár odošlete. Do pár sekúnd sa vám zobrazia poistné možnosti cez porovnanie, v rámci ktorých nájdete nielen to najlacnejšie a najdrahšie PZP, ale aj tie prostredné ponuky. Okrem ceny uvidíte napríklad aj ponúkané asistenčné služby.

Veľkou výhodou využitia správneho porovnávacieho nástroja je, že o ponuku, ktorá vám najviac vyhovuje, môžete okamžite požiadať. Kliknete na ňu a dopíšete niektoré osobné údaje. Požadovať sa bude domáca adresa, ale aj e-mail. Do mailovej schránky vám bude odoslaná poistná zmluva s dočasnými dokladmi o uzatvorení PZP a takisto aj faktúra na zaplatenie. Nielenže ju nezabudnite čím skôr zaplatiť, ale čím skôr si vytlačte aj dočasnú zelenú kartu. Tie vo vozidle pri jeho prevádzke nesmú chýbať. Ináč vám hrozí pokutovanie. Originál týchto dokumentov vám poisťovňa zašle ihneď, ako od vás obdržia platbu.

Je najlacnejšie PZP dostatočné?

Či si vyberiete najdrahšiu, alebo cenovo najnižšiu možnosť, platí, že každá a jedna ponuka poisťovne, musí rešpektovať zákonné ustanovenia. V prípade povinného zmluvného poistenia platí, že hodnoty minimálneho poistného krytia predstavujú 1 milión eur pri spôsobení materiálnej ujmy. Ak by ste niekoho poškodili zdravotne, alebo nedajbože, spôsobili smrť, poistné krytie predstavuje 5 miliónov eur. Čiže ani to najlacnejšie PZP si nemôže dovoliť tieto zákonné hodnoty „podliezť“. Okrem výšky poistného krytia sa zmluvy uzatvárajú buď na jeden rok, štvrťrok alebo polrok.

Rozdiel medzi najlacnejším PZP online a inými ponukami jednotlivých poisťovní môže byť v obsahu poistného krytia a vo výške spoluúčasti. V každej a jednej ponuke sa musíte pri spôsobení materiálnej alebo zdravotnej ujmy podieľať na odškodnení v menšej či vyššej miere. Všetko je obsiahnuté v podmienkach, čiže k tomuto údaju máte prístup ešte pred uzatvorením poistnej zmluvy. Zamerajte sa aj na rôzne druhy pripoistení, ktoré sú súčasťou porovnania.

Čo sa týka obsahu poistného krytia, je viac ako pravdepodobné, že drahšie PZP bude mať v porovnaní s tým najlacnejším vyššie hodnoty odškodnenia. Existujú však minimálne limity krytia, ktoré sú definované v zákone. Niektoré poisťovne dokonca k zákonnej poistke pridávajú aj havarijné riziká, takže si už potom nemusíte dodatočne zakúpiť havarijné poistenie. Väčšinou si riziko, ak to poisťovňa umožňuje, môžete vybrať sami. Napriek tomu, že zvyknú byť tieto „obsiahlejšie“ PZP drahšie, stále sa oplatia viac, ako si uzatvoriť zvlášť poistnú zmluvu na havarijné a zvlášť na povinné zmluvné poistenie.

Ak teda plánujete ostať pri lacnom PZP, vedzte, že zákonom stanovené nariadenia a krytie musí spĺňať. Takže tým nič neriskujete. Pevne veríme, že tento typ zabezpečenia budete mať len „v zálohe“ a počas svojej jazdnej éry sa nebudete musieť obracať na poisťovňu so žiadosťou o odškodnenie ujmy, ktorú by ste niekomu mohli spôsobiť.