PZP stret so zverou

Stret s divou zverou je situácia, s ktorou sa mnohí vodiči môžu stretnúť, najmä ak jazdia v noci alebo v oblastiach bohatých na zver. Je dôležité vedieť, ako sa v takejto situácii správať a ako je táto udalosť krytá povinným zmluvným poistením (PZP).

Čo robiť hneď po strete?

  1. Zastavte a zapnite výstražné svetlá: Bezpečie by malo byť na prvom mieste. Zastavte vozidlo mimo vozovky, ak je to možné, a zapnite výstražné svetlá.
  2. Nahláste polícii: Ak došlo k vážnemu poškodeniu vozidla alebo zraneniu zvery, okamžite kontaktujte políciu.
  3. Dokumentujte situáciu: Odfotografujte miesto nehody, poškodené vozidlo a, ak je to možné, aj zranené zviera. Tieto fotografie môžu byť neskôr užitočné pre poisťovňu.

Ako je situácia krytá PZP?

Nie všetky PZP automaticky kryjú škody spôsobené stretom so zverou. Mnohé poisťovne ponúkajú krytie škôd spôsobených zverou ako doplnkové krytie k bežnej PZP.

  1. Základné PZP: Vo väčšine prípadov základné PZP nepokryje škody spôsobené stretom so zverou.
  2. Doplnkové krytie: Mnohé poisťovne ponúkajú doplnkové krytie, ktoré kryje škody spôsobené stretom so zverou. Toto krytie je často pridružené k havarijnému poisteniu.

Ako postupovať pri nahlásení škody?

  1. Kontaktujte svoju poisťovňu: Čím skôr kontaktujete svoju poisťovňu a nahlásite škodu, tým rýchlejšie môže byť vybavená náhrada.
  2. Predložte dôkazy: Poskytnite poisťovni všetky fotografie a dokumentáciu, ktorú ste zhromaždili na mieste nehody.
  3. Vyplňte potrebné formuláre: Poisťovňa vám poskytne potrebné formuláre na nahlásenie škody, ktoré je potrebné riadne vyplniť a vrátiť.

Stret so zverou je neočakávaná a často traumatizujúca udalosť pre mnohých vodičov. Zatiaľ čo bezpečnosť by mala byť vždy prioritou, je dôležité byť informovaný o tom, ako je takáto udalosť krytá vaším PZP a ako správne nahlásiť škodu svojej poisťovni. Informujte sa o možnostiach svojho PZP a zvážte pridanie doplnkového krytia, aby ste boli chránení v prípade stretu so zverou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *